El Dezenfektanı Nedir?

Korona virüsü ülkemizde görüldükten sonra insanlar virüse karşı nasıl tedbir alınabileceğini araştırmaya başladı. Uzmanlar yaptıkları açıklamalarda virüsten korunmak için en etkili yöntemin el temizliği olduğuna dikkat çekti. Peki korona virüsünden korunmak için el dezenfektanı nasıl yapılır? İşte evde el dezenfektanı yapmanın yöntemleri!

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve yüzlerce insanın hayatını kaybetmesine sebep olan korona virüsü Türkiye’de görüldü. Virüsün Türkiye’de görülmesinden sonra insanlar virüse karşı tedbir almak için araştırma yapmaya başladı. Uzmanlar günlük hayatta alınabilecek küçük önlemlerle virüsten korunmanın mümkün olduğunu belirtiyor. Sağlık Bakanlığının yaptığı açıklamada alınabilecek önlemler net bir şekilde belirtiliyor. Özellikle büyük şehirlerde kullanılan toplu taşıma araçlarının çok sık kullanılmaması gerekiyor. Ölümcül virüs, hasta bireylerin öksürmeleri ile ortama saçılan damlacıkların solunması ile buluşabiliyor. Hastaların solunum parçacıkları ile kirlenmiş yüzeylere dokunulduktan sonra ellerin yıkanmadan yüz, göz burun veya  ağıza götürülmesi ile de virüs bünyede kalıcı bir hal alıyor. Virüse karşı en iyi korunma yöntemlerinin başında el temizliği geliyor. Vatandaşların el temizliğini sağlamak için kullandığı el dezenfektanı nasıl yapılır? İşte korona virüsüne karşı tedbir olarak yapılan el dezenfektanı
El DezenfekteniEL TEMİZLİĞİ NASIL YAPILMALI?

Eller en az 20 saniye boyunca sabun veya suyla yıkanmalıdır. Sabunun elin her yerine temas etmesi için el yıkamaya başlamadan önce suyla ellerin ıslatılması ve sıvı sabun kullanılması gerekmektedir. Sabun veya suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptikleri kullanılmalıdır. Antiseptik veya antibakteriyel içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir. Nemli ortamlarda mikroorganizmalar daha hızlı çoğaldığı için eller yıkandıktan sonra mutlaka kağıt havlu ile kurulanması gerekir.

DEZENFEKTAN KULLANMANIN ÖNEMİ

Dünya genelinde insanlığın yoğun bir iş temposu ve mecburi olarak içinde bulundukları sosyal çevre salgın hastalıklardan korunma olasılığını en aza indirgemiştir. Özellikle uluslar arası seyahatlerin sıklaşması, hastalıkların ülkeler arası hızla yayılmasına neden olmaktadır. Bundan dolayı günümüz koşullarında bu tip virüs ve bakteri kaynaklı hastalıklardan korunmak çok zor hale gelmiştir. Salgın hastalıklara karşı kişilerin alması gereken en etkili önlem ise kişisel temizliğe hususiyetle dikkat edilmesi gerekir. Özellikle gün içinde el yıkama sayısı arttırılarak iş, güç arasında sık sık el yıkanmalıdır. Antibakteriyel ve antiseptik maddelerle başta eller olmak üzere yaşam alanımızda sıklıkla kullandığımız eşyaların da bu şekilde dezenfekte edilmesi gerekir. Çalışma masası, yatak çarşafları, telefon, çanta vb tüm eşyaların dezenfekte edilerek kullanılması gerekir. Çünkü ellerin temizlenmesinin ardından hala dezenfekte olmamış masayı kullanmak ve ya yatakta yatmak çok da işe yarayan bir korunma yöntemi değildir.

İLETİŞİM ;

0536 583 6768

Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız.