Lateks Eldiven Nedir?

Lateks Eldiven, Lateks :doğada bulunan birçok bitkinin salgıladığı ve hava ile karşılaştığında katılaşan sütlü bir bitkinin özüne verilen isimdir.

Genelde kauçuk bitkisinin sütlerinden elde edilen lateksin içindeki sütümsü sıvı hava ile temas ettiğinde köpük haline geliyor. Lateks karmaşık bir sıvı bileşimidir. Bir sıvılar bileşimi olan lateksin içerisinde protein, nişasta, alkaloid, şeker, yağ, sakız, tanin, reçine gibi birçok madde bulunur. Birçok bitkide lateks beyaz renktedir, ancak bazı bitkilerde sarı, turuncu ya da kırmızı da olabilir. Ayrıca Lateks , yüzey aktif maddelerinin emülsiyonu ile monomerlerine polimerize olur ve sentetik halini de alabilir.
lateks EldivenLateks kelimesi aynı zamanda, bitki özütü yapısının işlenerek üretilen, ince ve esnek olan malzemelerinde adlandırılmasında kullanılır. (örnek olarak Lateks eldiven) Lateks ambalaj sektöründe kullanılan yapıştırıcı maddelerden bir tanesidir. Sıvı halde iken sürüldükleri kâğıt yüzeyine tutunabilir ve lateks kuruduğunda kâğıt olan kısımlara temas edilince yapışmaz. Bu özelliğinden dolayı kutulama işlemi güçlük çıkaran büyük ya da uzun nesnelerin ambalajları lateks sürülmüş kenarlı olarak açık halde bulundurulur.

Lateksten yani doğal lastikten en çok Lateks Eldiven yapılmaktadır ve günümüzde lateks eldivenden birçok sektörde iş için kullanılmaktadır.
Evlerde de temizlik esnasında kullanımı çok yaygındır. Lastik ayakkabı, yüzme levhaları, dalgıç giysileri, araba ve bisiklet tekerlekleri, bulaşık eldivenleri, emzikler, elbiselerde kullanılan elastik parçalar, anestezi aletleri ve tıbbi sanayide en çok kullanılan malzemeleri de örneklerin arasına katabiliriz. Hastanelerde de personellerden hastaya elle bulaşması muhtemel mikrop, virüs vs engellemek için, gıda üretim yerlerinde gıdaya temas eden elemanların ellerinden geçebilecek hastalık, mikrop, kir vs her türlü zararlı maddenin önlenmesinde ve diğer hijyen ve hassaslık gerektiren aktivitelerde çok pratik ve ucuz bir alternatif sunarlar.

İLETİŞİM ;

0536 583 6768

Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız.